Zelfzorg bij chronische rouw heb je nodig om uit het dal te klimmen, weer zin…
Ervaring TENS: inTENSe belevenissen bij RSI-klachten gaat over het gebruik van TENS door redacteur Corinne, een jaar later. Hoe is het verder gegaan met het eczeem en hoe bevalt deze therapie?
Tekst aangepast op 1 september 2025
InTENSe belevenissen
Ik gebruik het TENS-apparaat nu een jaar. Alleen in de periode met eczeem op de rug heb ik het een aantal weken niet kunnen gebruiken. Nu heb ik andere elektroden en het eczeem is niet teruggekomen.
Met de eerste soort vervangende elektroden ging het direct goed, maar er waren meer mogelijkheden geweest. De leverancier, Eurocept Xytron Medical, heeft een werknemer met speciale kennis over allergische reacties. Zij kan advies geven over andere soorten elektroden.
De gel gebruik ik ook niet meer, maar daarvoor in de plaats heb ik nu vochtige alcoholdoekjes waarmee je de huid voor het aanbrengen van de elektroden reinigt, zodat ze beter blijven zitten.
De nieuwe elektroden gaan wel minder lang mee. De eerste soort kon ik ongeveer twee weken gebruiken, bij de nieuwe ben ik al blij als het ruim een week goed gaat.
In het ziekenhuis kreeg ik hele lange snoeren mee bij het apparaat. Ze hingen tot op mijn buik en daarom vouwde ik ze voorzichtig een beetje zigzag op en deed er dan een elastiekje omheen.
Na een paar maanden heb ik een paar nieuwe, kortere besteld, omdat er één kapot was. Maar ook die waren eigenlijk nog te lang.
Snoeren die te lang zijn, zijn ook kwetsbaar en gaan sneller stuk. Dat merk je aan onaangename prikkelingen, maar die voel je ook als de plakkers zijn versleten.
De kortste snoeren zijn voor mij lang genoeg, omdat de plakkers op het bovenste gedeelte van mijn rug zitten.
Als het TENS-apparaat is afgekoppeld, dan zitten de loshangende snoeren altijd in de weg. Ze hangen in je koffie, je wordt bijna gesmoord als je er ergens mee achter blijft haken, of ze worden nat als je bij de gootsteen bezig bent. Daarom doe ik ze vaak in mijn bloes.
Aan de pluggen van de snoeren zitten wel scherpe randjes en die krassen over je vel. ´s Winters, als je kleding in lagen draagt, heb je daar minder last van als je de snoeren ertussen doet.
Het bestellen van elektroden en snoeren kost (dit jaar) niets extra. Mijn eigen risico gaat toch ieder jaar wel op, want ik heb ook diabetes (mede door de pijnbestrijdingsbehandelingen met prednisolon). Je moet versleten snoeren wel terugsturen (antwoordnummer), maar versleten elektroden kun je gewoon weggooien.
Meer blogs over TENS
Vorig jaar heb ik de blog Ervaring TENS: hoe ik mijn TENS-apparaat gebruik voor RSI-klachten geschreven. Op dat moment had ik eczeem, maar dat is gelukkig opgelost met andere elektroden. In 2025 is de blog Ervaring TENS bij RSI-klachten gepubliceerd.
Tekst: Corinne Travail
Afbeelding: Corinne Travail
Goed en duidelijk verhaal!